banner2

Kurban alışverişlerinde sahte paraya dikkat!
Sahte paraları piyasaya sürebilmek için uygun ortamlar arayan kalpazanların işini kolaylaştıran mekanlardan biri de kurbanlık hayvan satışı yapılan pazarlar oluyor.Kurban pazarlarının sahte paralar için cazip mekanlar haline gelmesini önlemek isteyen güvenlik güçleri ise gerekli tedbirleri alıyor.
 
Kurban pazarlarında sivil olarak görev yapan ekiplerin yanı sıra resmi polislerin de zaman zaman hayvan satılan yerlerde bu durumum önüne geçmek için çalıştığı da öğrenildi.
 
 ÇİFTÇİ: KUR DEĞERİNİ BİLMEDİĞİNİZ YABANCI PARALARLA ALIŞVERİŞ YAPMAYINIZ
 
Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi, çek ve yabancı para konusunda uyarılarda bulunarak, “Tanımadığınız kişiler size çek vermek istediğinde, bankayı arayarak çekin doğruluğunu kontrol ediniz. Elinize sahte para veya çek geçtiğinde derhal polis veya jandarmaya bildiriniz. Milli değerlerimizden biri olan Türk Lirası banknotlarımızı dikkatli ve özenli kullanınız. Yazıları okunmayacak şekilde kirlenmiş, yıkanmış, boyanmış, yanmış, yırtılmış veya çeşitli sebeplerle eskiyip yıpranmış olan ve değeri belirlenebilen bütün banknotlar ile yarısından daha az parçası eksik olan banknotları, banka şubeleri aracılığıyla, hiçbir bedel ödemeden yenileriyle değiştiriniz. Kur değerini bilmediğiniz yabancı paralarla alışveriş yapmayınız. Kurt bulanık havayı sever diye bir söz vardır. İşte bu günlerde bu tür insanlar bu piyasaya çıkıyor. Bizim insanımız da hayvan satarken, yaşadığı telaştan dolayı parayı incelemiyor, incelese dahi çoğu fark edemiyor. Kurbanlıkların fiyatları da oldukça yüksek ve büyük meblağlarla alışverişler oluyor. Alım-satım işlemleri hızlı olduğundan dolayı vatandaşlarımız bazen kanabiliyor. Dolandırıcılara karşı çok dikkatli olunmalı. Satışlardan sonra alınan paralar dikkatlice sayılmalı. Büyük para destelerinin arasına sahte para konularak dolandırıcılık yapılmaya çalışıldığını duyuyoruz. Bu durumlara karşı da uyanık olunmalı. Sahte parayı gerçek paradan ayırt etmekte çok zor değil. Sahte paranın kâğıdı normal defter kâğıdı gibi oluyor. Elimize aldığımızda biraz dikkatle bunu anlayabiliriz. Yine gerçek paranın üzerinde bulunan şerit ve paranın kâğıdı içinde gömülü fotoğraflara bakarak sahteyle gerçeği ayırabiliriz. Benim üreticilerimize bir tavsiyem de imkânları varsa para sayma makinesi edinmeleri. Böylece doğabilecek olumsuzlukların önüne geçerler” dedi.
 
 
SAHTE PARA NASIL ANLAŞILIR?
 
Paranın sahte olup olmadığı sembolize eden 10 altın kuraldan da bahseden Çiftçi, “Paranın Atatürk resminin bulunduğu ön yüzünde üst köşelere ve sol alt köşeye dokunulunca, kağıttaki kabartmalar hissedilir. Üst kenardaki Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yazısına dokunulduğunda kabartmalar hissedilir. Paranın bu yüzündeki şekillerin, resimlerin ve motiflerin üzerine el gezdirildiğinde çeşitli kısımlarda kabartmalar elimizde hissedilir. Atatürk resminin sağ alt köşesindeki yedigen şeklin içine dikkatli bakılınca, paranın rakamla değeri görülür. Sağ kenarda yukarıdan aşağıya doğru uzanan parlak bir şerit vardır. Bu şeridin üzerinde ay yıldız ve çeşitli şekiller vardır. Ay yıldızın altındaki karenin içinde paranın rakamla değeri görülür. Parayı eğdiğinizde bu karenin içindeki rakamlar ‘TL’ harflerine dönüşür. Parayı eğdiğiniz de bu şerit çeşitli renklerde parlar. Parayı ışığa doğru tutarak en soldaki boş alana bakılınca Atatürk resmi görülür. Bu gizli Atatürk resminin hemen solunda paranın rakamla değeri yazılıdır. Paranın sol üst köşesine doğru paranın rakamla değerinin yazılı olduğu kısım vardır. Bu kısım ışığa tutulduğunda rakamların eksik parçalarının tamamlandığı görülür. Paranın arka yüzünde; Orta kısımda yukarı aşağı doğru uzanan bir şerit vardır. Bu şeridin üzerinde paranın rakamla değeri ile ‘TL’ harfleri yazılıdır. Parayı yukarı aşağı eğdiğinizde bu şerit altın sarısı renkte parlar. Orta kısmın biraz sağ tarafına dikkatlice bakılınca kağıdın içine gömülü olan yukarıdan aşağıya doğru uzanan çok ince bir şerit görülür. Para ışığa tutulunca bu şeridin üzerine paranın rakamla değeri ile ‘TL’ harfleri ters ve düz olarak yazılıdır. Sağ üst kenarında harfle başlayan ve arkasında 9 tane rakam yer alan seri numarası yer alır ve bu numara sadece bir tanedir” dedi.
RUHA AJANS
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3