banner2

Bakın Şanlıurfa'da sigortalı çalışan işçi sayısı kaç?

Sosyal Güvenlik İl Müdürü İsmail Ünlü, SGK’yı paydaşlarına tanıtmak, sosyal güvenlik reformunu anlatmak, sosyal güvenlik kavramının toplumda tüm bireyleri tarafından bilinmesini sağlamak, halkı hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilinci oluşmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen basın toplantısında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi verdi.

 

İsmail Ünlü, Sosyal Güvenlik Haftası’nın 12 Şubat 2009 tarihinden Yönetim Kurulu kararı ile kutlanmaya başlandığını hatırlatarak bu yıl 11.’sinin kutlandığını da sözlerine ekledi.

 

SGK HİZMETLERİNDEN MEMNUNİYET ARTTI

SGK hizmetlerinden memnuniyetin arttığını ifade eden SGK İl Müdürü İsmail Ünlü, ” TÜİK Anketi (22 Şubat 2017 tarihli haber bülteni): Bireylerin kamu hizmetlerinden genel memnuniyet düzeylerine bakıldığında, 2016 yılı sonuçlarına göre en yüksek artış 9,2 puan ile Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinde gerçekleşti. En yüksek memnuniyet oranı 2016 yılında %78,4 ile ulaştırma hizmetlerinde gerçekleşirken bunu sırasıyla; %75,7 ile asayiş, %75,4 ile sağlık, %67,9 ile Sosyal Güvenlik Kurumu, %65,1 ile eğitim ve %57,9 ile adli hizmetlerden memnuniyet takip etti” şeklinde konuştu.

 

‘DÖRT BİR YANINDA SOSYAL GÜVENLİK MERKEZLERİ AÇILDI’

Müdür İsmail Ünlü, E-devlet uygulamasının vatandaşlar arasında yaygınlaştığını ifade ederek, ” Sigortalıların ihtiyaçlarına yerinde hizmet veren, kolay erişilebilir bir sosyal güvenlik amacıyla; yurdun dört bir yanında sosyal güvenlik merkezleri açıldı ve açılmaya da devam edildi. Sosyal güvenlikte sunulan hizmetleri, teknolojiye taşıyarak, e-devlet portalında en fazla hizmet sunan Kurum olarak dünyada öncü seviyeyi yakaladık. E-Devlet Kapısı’nın amacı, kamu kurumlarının e-Devlet hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına güvenli, tek noktadan ve etkin şekilde sunmaktır. Hali hazırda Kurumumuzun e-Devlet kapısı üzerinde genel sağlık sigortası, emeklilik, sigorta ve diğer hizmetler alanında toplam 59 uygulaması bulunmaktadır.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170 hattı 7 farklı şehirde ( Karaman, Şanlıurfa, Sivas, Kütahya, Ankara, Trabzon, Bayburt) 910 çalışan ile vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Bağımsız firma (GENAR) tarafından 3-14 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılan memnuniyet anketinde, ALO 170 sektör ortalamasının üzerinde (%82) yüksek vatandaş memnuniyeti sağlanmıştır. Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Kapsamında gazilerimizden emeklilerimize, tıbbi malzeme kullanan vatandaşlardan işverenlere kadar saha ziyaretlerimizi gerçekleştirdik” dedi.

 

‘ŞUANDA SİGORTALI SAYIMIZ 149.182 KİŞİYE ULAŞMIŞTIR’

Ünlü, “İşyerinde kayıt dışı veya sahte sigortalı tespit edilmesi halinde mevcut durumda işverenler bir yıl süreyle istihdam teşviklerinden yararlanamamaktaydılar. Yapılan düzenleme ile kayıt dışılık tespit edilmesi halinde birinci tespitte bir ay süreyle, ilk tespitten itibaren üç yıl içinde yapılan tespitlerde ise bir yıl süreyle teşviklerden yararlanamaması şeklinde esneklik sağlanacaktır. Ayrıca, 5 kişiden fazla olmamak koşuluyla çalıştırılan toplam sigortalı sayısının %1’ini aşmayan sayıda, kayıt dışılık tespit edilmesi halinde de, teşviklerden yararlanmak etkilenmeyecektir. Şöyle geriye dönüp baktığımızda 2016 yılında sigortalı sayımız 127.860 kişi iken 2017 yılının ocak ayında 142.696 kişiye yükselmiştir.  Çalışma Hayıtında Milli Seferberlik ilanı ile bugüne kadar 47 engelli evi,91 Emekli,28 asgari ücretli, 1 gazi, 22 Şehit yakını 7 cihaz kullanan hasta ve 1.285 iş yeri ziyareti yaparak bu yenilikleri toplamda 1.489 vatandaşımıza anlattık, yeni teşviklerimizi işverenimize işçimize bildirildik. Yapılan çalışmalar neticesinde 6.486 kişi daha istihdam edilerek şuanda sigortalı sayımız 149.182 kişiye ulaşmıştır. Sosyal Güvenlik; bireyin yaşadığı toplum içerisinde insan onuruna yakışır bir şekilde, başkalarına muhtaç olmadan hayatını sürdürebilmesinin ve kişisel özgürlüğünün teminatıdır. Bu teminatın en önemli unsurlarından biri de kaliteli, sürdürülebilir, insan odaklı bir sosyal güvenlik sistemidir. Bu duygu ve düşünceler eşliğinde, Sosyal Güvenlik Haftasının ülkemizin ve ilimizin tüm kesimleri ve özellikle işçi ve işverenlerimiz için kutlu olmasını diler, saygı ve sevgilerimi sunarım” diye konuştu.RUHAAJANS

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3