banner2

Bakan Eker: Enflasyonun sebebi gıda değil çekirdek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Ziraat Odalar Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ve beraberindeki heyeti kabul etti. Bakan Eker, enflasyonun asıl sebebinin tarım ürünleri olarak gösterilmesinin haksızlık olduğunu vurgulayarak enflasyonun sebebinin çekirdek enflasyon olduğuna dikkat çekti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı i Eker, Koordinasyon Kurulunda bu konuyu Merkez Bankası Başkanına aktardığını söyleyen Bakan Eker, gıdada üretici ve tüketici fiyatları arasındaki makasın sebeplerini araştıracak kurulun çalışmalara başladığını söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Ziraat Odalar Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ve beraberindeki heyetle bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede ziraat odalarının ve üreticilerin sorunlarını dinleyen Bakan Eker, sektör temsilcilerinin desteklerinin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

“Asıl problem biber soğan değil”

Gıda ürünlerinde üretici ve tüketici fiyatları arasındaki fiyat farkına da değinen Bakan Eker, "Üretici ve tüketici fiyatları arasında  makas var. Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısında Merkez Bankasına bu durumu ilettim. Kışın git enflasyonda biberi soğanı dikkate al, çekirdek enflasyonu dikkate alma, sonra enflasyonun sebebini gıda ürünleri olarak göster. Burada tarıma haksızlık yapılıyor. Asıl problem şu. Gıdada üretici ve tüketici fiyatları arasına büyük farklar varsa burada aracı faktörlere bakmak gerekir. Bu durumu ben ilgili kurumlara anlattım. Bunun üzerine Bakanlığımız Müsteşarlığı Başkanlığında "Tarım Ürünleri Piyasayı İzleme Değerlendirme Kurulu" oluşturuldu. Bu kurul üretici ve tüketici fiyatları arasındaki makasın nereden geldiği ve bunların hangi aşamada ne şekilde denetleneceği yönünde çalışacak" dedi.

“Tarımda sigortanın önemini çok iyi anlatmalıyız”

Tarım sektöründe sigortacılığın geliştirilmesinin önemine değinen Eker daha sonra, "TARSİM kapsamında üreticiye sigorta priminin yarısını hibe şeklinde veriyoruz. Üreticilere sigortanın önemini  başta Bakanlık ve  sektör temsilcileri olmak üzere çiftçilerimize her platformda anlatmamız gerekiyor. Gerekirse bunu bıkmadan usanmadan defalarca anlatmalıyız. 1 milyar 300 milyon lira sigorta prim desteği ödemesi yaptık. Üretici ne kadar sigorta yaptırırsa biz onun yarısını ödüyoruz. Amacımız tarımda sigortacılık kültürünü yerleştirmek" ifadelerini kullandı. Kendisine aktarılan taleplerin birbiriyle uyumlu olması gerektiğini söyleyen Bakan Eker, sigortacılıkta en büyük sorunun çiftçinin bu konudaki ilgisizliğinin olduğunu belirtti. Çiftçinin sigorta yaptırmayarak tedbirsiz davrandığını ifade eden Eker, ancak başına bir afet geldiğinde borçlarının ertelenmesi gibi birçok konuda kendilerinden yardım istediklerini dile getirdi.

“ÇKS'YE her yıl kayıt yaptırmaya gerek kalmayacak”

Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunun için önümüzdeki günlerde ilgili yönetmeliğin çıkacağını söyleyen Eker, bundan sonra üreticilerin Çiftçi Kayıt Sistemi'ne(ÇKS) de her yıl kayıt yaptırmasına gerek kalmayacağını söyledi. Sadece arazi büyüklüğü, farklı ürün ekimi gibi hususlar olduğunda üreticilerin bildirim yapması gerekeceğini ifade eden Bakan Eker, üreticilerin işini kolaylaştırmak için bu tür uygulamalara gittiklerini kaydetti.

“Ürününü lisanslı depoya koyana bakanlıktan destek”

lisanslı depoculuğun gelişmesi için yakın zamanda yeni bir uygulamayı hayata geçirdiklerini belirten Bakan Eker, "Bundan sonra üretici lisanslı depoları kullandığında her ton için destek vereceğiz. Üretici lisanslı depoculukla ürününün kalitesi düşmeden saklayabilecek" ifadelerine yer verdi.

“Tohum üretimini 150 bin tondan 750 bin tona çıkarttık”

Çiftçinin tohumu pahalıya aldığı yönündeki şikâyetlere değinen Eker, sertifikalı tohumun üretiminin ve kullanımının kendi hükümetleri zamanında destekleme kapsamına aldıklarını hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü;  "Göreve geldiğimiz günden bu yana sertifikalı tohum üretimini 150 bin tondan 750 bin tona çıkardık. Bu başarı verdiğimiz desteklerle oldu. Tohum satan bayiler ile ilgili şikayetleri bana aktarın. Eğer yanlış yapan bayiler varsa biz gerekeni yaparız”

“Hayvancılıkta Avrupa’yla serbest rekabet etme imkanımız yok”

Sığır eti üretimi konusunda Hollanda, Fransa, Yeni Zelenda gibi ülkelerle rekabet etme şansımız olmadığını vurgulayan Eker, “Bu ülkelerde yağış miktarı çok fazla. İklim müsait. Bu nedenle çayır alan da fazla. Hayvanlar devamlı otluyor. Bu ülkelerdeki üreticilerin yem maliyeti yok. Ancak bizim ülkemizde hayvancılık maliyetlerinin yüzde 70’i yem. Bu nedenle bu ülkelerle rekabet etme şansımız yok. Türkiye coğrafyası koyun coğrafyası. Bu dezavantajlı durumu lehimize çevirmek için öncellikle koyun keçi sayısını artırmalıyız. İkinci olarak yem bitkilerinin ekiliş alanlarını çoğaltmalıyız. Üçüncü yapmamız gerek şey ise randımanı yüksek ırkları yetiştirmeliyiz.” şeklinde konuştu

“Türkiye hayır diyebilen bir ülke oldu “     

Görüşmede çözüm sürecine de değinen Eker, Türkiye'nin bir iç meselesini barış içinde çözmesinden dolayı dünyada rahatsızlık duyanların olduğuna dikkat çekti.

Eker devamla, "Türkiye hayır diyebilen bir ülke olduğundan beri ülkemizle ilgili birçok husus değişmeye başladı. İç meselemiz gibi görünen birçok sorunun çoğu dışarıyla bağlantılı. Bunların nedenleri arasında  ülkelerin petrolün nakli, enerji nakil hatları, uluslararası büyük güçlerin hesapları gibi birçok konu var. Bugüne kadar Türkiye iç sorunları görmezden gelip yokmuş gibi davranıyordu. Bundan dolayı da sorun giderek büyüyüp çözülmez bir hale geliyordu. Biz kendi meselemizi kendimiz çözmeye başlayınca birileri bu durumdan rahatsız oldu" ifadelerini kullandı. Çözüm sürecinde muhataplarının millet olduğuna vurgu yapan Bakan Eker, "Bazı ülkelerin çıkarına dokunmaz, ses çıkartmazdan iyi oluyorsun. Ancak bu alan benim hakkım dediğin andan itibaren işler bozuluyor. Ekim ayında çıkan olaylarda uluslararası güçlerin parmağı var. Ama bizim hükümet olarak esasımız kamu düzeninin korunmasıdır. Kamu düzeninin sağlanması için de her türlü yasal düzenlemeyi yapacağız" ifadelerine yer verdi.

“Bakanlıkla uyum içinde çalışıyoruz”

TZOB Genel Başkanı Bayraktar ise  konuşmasının başında bugüne kadar tarım sektörünün kalkınması için hem Bakan Eker hem de Bakanlık yetkilileriyle uyum içinde çalıştıklarını söyleyerek bu durumdan dolayı memnuniyetlerini dile getirdi.

Aralık ayı içerisinde tüm Türkiye'de delege seçimlerinin yapılacağını hatırlatan Genel Başkan Bayraktar, seçimlerin şimdiden hayırlı olmasını temenni etti. Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunun çıkmasının bir devrim olduğunu ifade eden Bayraktar, bu kanunla ilgili yönetmeliğinde bir an önce çıkarılmasını talep etti.

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularının uzatılması yönünde hem üreticilerin hem de odaların taleplerinin olduğunu vurgulayan Bayraktar, bu konuda Bakanlıktan  yardım istedi. Ayrıca Genel Başkan Bayraktar üretici ve tüketici fiyatları arasındaki farkın giderilmesi yönündeki çalışmaları da desteklediklerini belirtti.​ Ziraat odaları başkanları ise mısır tarlalarına giren domuz sorunundan, çiftçinin tohumu pahalıya almasından, tarımsal destekleme primlerinin üzerinden alınan vergilerin kaldırılmasına kadar birçok konuda Bakanlıktan çözüm istedi. (İLKHA)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3