banner2

Şanlıurfa’daki özel okulları yakın markaj!

 Şanlıurfa’da TEOG sınavında kazanamayanların son durağı olan ve üniversiteye yerleştirmelerinde devlet okullarına göre sınıfta kalan özel liseler devlet markajına alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Şanlıurfa’daki özel eğitim-öğretim kurumlarını markaja aldı. Okulların, öğrencilere lise ve üniversite yerleştirme puanını yükseltmek için şişirilmiş yani ‘hormonlu’ not verme durumu ile ilgili inceleme başlattı. Müfettişler, suçlu bulunan okullara gereken cezai müeyyideleri uygulayacağı öğrenildi.

TÜRKİYE’DE 2 BİN URFA’DA 11 TANE OKULA SORUŞTURMA AÇILDI

Şişirilmiş notlarla gündeme gelen özel lise ve okullara devlet “dur” dedi. Milli Eğitim Bakanlığı şişirme not veren okulları markajına aldı ve soruşturma başlattı. Devlet yetkililerinden alınan bilgilere göre, yetkililer tarafından Türkiye’de 2 bin, Şanlıurfa’da ise 11 tane özel okula soruşturma açıldığı öğrenildi.

YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

Şanlıurfa’da 3500 öğrenci 70 özel okulda eğitim alıyor. Diğer illerle kıyaslandığında özel okul sayısı Urfa’da çok düşük seviyelerde bulunuyor. Para kazanma hırsıyla yanıp tutuşan özel okullar, öğrenci ve velilerine verdikleri yüksek notlarla çocukların geleceğiyle oynuyor. Oluşan bu mağduriyetlerin ardından Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişikliğe gitti.

KAPATMA CEZASINA KADAR GİDİYOR

TEOG ve üniversite sınavlarında öğrencileri binlerce sıra öne geçiren ‘şişirilmiş’ notlarla ilgili müfettiş görevlendirildi. Değişikliğe göre, 3 kez ‘hormonlu not’ verdiği tespit edilen okul kapatılacak. Bu denetimler sadece Şanlıurfa’ya has durumlar değil. 11 temel lisede müfettişler, rutin denetimlerini devam ettiriyor. Birçok ilde verdikleri ‘hormonlu’ yani şişirilmiş notlarla hem lise hem de üniversite yerleştirmelerinde öğrencilerinin binlerce sıra yükselmesine neden olan özel okullar için kapatma cezası verildi.

DÜZENLEME RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

‘Hormonlu’ not ile ilgili düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanan MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ne girdi. Yönetmelikte “Okullarda yapılan öğrencilerin başarı durumlarının ölçülmesine ilişkin sınavlarda gerçek dışı not verildiğinin tespiti halinde, kanunun 7’nci maddesinin ikinci fıkrasının (d) bendinde belirtilen fiil için uygulanan idari para cezası verilir” maddesi yer aldı.

OKULLARA ÜÇ AŞAMALI CEZA

Buna göre de eğer bir okulun ‘hormonlu not’ verdiği belirlenirse 3 aşamalı bir ceza söz konusu olacak. Hormonlu not verdiği belirlenen özel okula ilk aşamada brüt asgari ücretin 5 katı ceza kesilecek. Asgari ücret aylık bin 777 TL olduğu dikkate alındığında okul önce 8 bin 887 TL idari para cezası alacak. İkinci kez aynı okulun hormonlu not verdiği saptandığında bu kez verilen ceza 5 kat artacak yani brüt asgari ücretin 25 katına çıkarılacak. Bu durumda okulun ödeyeceği rakam bugünkü hesaplamaya göre 44 bin 447 TL olacak. Hormonlu not verdiği üçüncü kez belirlenen okula bundan sonra verilecek ceza kapatma olacak. Yasada bu durum, “Fiilin üçüncü kez tekrarı durumunda kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı iptal edilir” ifadesiyle düzenleniyor.

HORMONLU NOT NE ANLAM İFADE EDİYOR?

Okulların, öğrencilere lise ve üniversite yerleştirme puanını yükseltmek için şişirilmiş yani ‘hormonlu’ not vermesi yıllardır tartışılıyor. Şişirilmiş notlar verilen okulların mezunları, adil puan veren okulların öğrencileri karşısında avantajlı duruma gelip, binlerce sıra öne geçebiliyor.

DEVLET OKULLARINDA OKUYAN ÖĞRENCİLERE HAKSIZLIK OLUYOR

Devlet okullarında okuyan öğrenciler üniversiteye giriş sınavında adil bir şekilde özel okuldaki öğrencilerle yarışamıyor. Öyle ki özel okullarda okuyan öğrencilere okul puanı hormonlu bir şekilde verilirken, devlet okullarında okuyanlar ise başarısına göre puan alıyor. Hal böyle olunca parası olan velinin öğrencisi üniversite sınavlarında bir başarı elde etmese de devlet okullarında okuyan öğrencilerin önüne geçmiş ve hakkına girmiş oluyor.

OKULDA BAŞARILI ANCAK SINAVDA BAŞARISIZ

Özel okullarda okuyan öğrenciler her yıl takdir ve teşekkür belgesi ile yıl sonunu tamamlayadursun ancak YGS ve LYS sınavlarında ise durum tam tersine dönüyor. Okulda hormonlu not alıp zirveyi gören öğrenciler YGS ve LYS sınavlarında ise 4 yıllık herhangi bir lisans bölümünü tutturmakta zorluk çekiyor. Hal böyle olunca her sene Şanlıurfa’nın YGS ve LYS sıralamalarında en alt seviyelerde olması da normal olarak tanımlanıyor.

‘SON ÇARE OLARAK ÖZEL LİSEYE GÖNDERMEYE KARAR VERDİM’

Öğrencisinin yüksek puanlı bir liseyi kazanamadığı için son çare olarak özel liseye gönderen R.Ö isimli vatandaş, “Çocuğum Fen Lisesi ya da Anadolu Lisesi kazansın istedim. Ancak çocuğum TEOG’da yeterli puanı alamadığı için son çare olarak özel liseye göndermeye karar verdim” dedi. Öğrenci velisi R.Ö’nün de belirttiği gibi velilerin çoğu özel liseleri son çare olarak kabul görüyor ve yerleştirme sınavında bir lise kazanamayan öğrencilerini gönderiyorlar.

ÖZEL LİSELER YGS VE LYS SIRALAMALARINDA ALTLARDA YER ALIYORLAR

Her yıl yapılan üniversiteye geçiş sınavları olan YGS ve LYS sıralamaları ve başarılarına bakıldığında özel ve temel liselerin en altlarda olduğu gözlerden kaçmadı. 2017 YGS ve LYS sınavlarına bakıldığında TS puan türünde ise okul türlerine göre ortalama puanı en yüksek liseler, 290 bin 464 ortalama puanla sosyal bilimler liseleri, 235 bin 756 ortalama puanla imam hatip liseleri ve 234 bin 825 ortalama puanla özel fen liseleri olarak sıralandı. İstatistikten de anlaşılacağı üzere devlet liselerinin özel okulları sınavlarda geri bıraktığı gözlerden kaçmadı.

LİSE BİRİNCİLERİ DÖKÜLDÜ

Her ne kadar, her köşe başına açılsalar da kaliteleri dibe vursa da, bir puanda ortalama 5 bin kişinin yer değiştirdiği LYS’de, devlet fen liseleri, ücretleriyle göz kamaştıran özel Türk ve yabancı okullara, 100 puanın üzerinde fark attı.Liselere giriş sınavı TEOG’da, full çeken aday sayısı 17 bini aşarken, üniversiteye giriş sınavı LYS’de iki elin parmaklarını dahi bulmadı. Bazı lise birincileri 180 barajını aşamadığı için LYS’ye giremedi, bazı liselerde ise mezunların yarıdan fazlası, ilk turda yarış dışı kaldı. Yerleştirme sonunda, hiçbir mezunu üniversiteyi kazanamayan liseler ortaya çıkarsa da hiç şaşırtıcı olmaz. MEB ve ÖSYM, bu liseleri ve illerin başarı sıralamasını bu yıl da sır gibi sakladı.
(ŞANLIURFA-RHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3