banner2

ÖNDER 14. İmam Hatipliler Kurultayını gerçekleştirdi

ÖNDER İmam-Hatipliler Derneği olarak 14. İmam Hatipliler Kurultayı 07-08 Ekim 2017 tarihlerinde İzmir/Çeşme’de “Samimiyetle” temasıyla gerçekleştirildi. Kurultaya Türkiye’nin 81 ilinden; mezun derneklerimizin başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, Öncü Spor Dernek Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, ÖNDER Genel Merkez yönetim kurulu üyeleri ve komisyon başkanları iştirak etti. ÖNDER Genel Başkanı Sayın Halit Bekiroğlu’nun katılımıyla icra edilen söz konusu iki günlük programda çok tebliğler sunuldu.

 

 

İmam Hatip Okullarının dava inancıyla yaşayan insanlardan oluştuğunu ifade eden ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu "Allah ve Resulünün yolunda samimiyetle yürümeye devam edeceğiz" dedi.

 

Burada bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: "İmam hatip okullarının hikayesi hüzün ve heyecanlarla doludur" dedi.

 

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ise STK'ların önemine dikkat çekerek: "Her STK nın bir faaliyet konusu olmalı ve bu kulvarda yoğunlaşmalı" şeklinde tavsiyede bulundu.

 

İmam Hatip mezunu olan İzmir Valisi Erol Ayyıldız ise "Benim şükür sebeplerimden biri de imam hatipte okuyup oradan mezun olmamdı" diyerek imam hatip öğrencilerine başarılar diledi.

 

Şanlıurfa'dan katılan ÖNDER Başkanı Abdurrahman Kırıkçı ise verimli bir çalışma yaptıklarını belirterek " Allah'a kul olmayı başarmış, islamla özgürleşen bireyler yetiştirmemiz lazım" şeklinde imam hatip okulların yöneticilerine hatırlatmada bulundu.

Yapılan istişareler ve müzakereler sonucunda aşağıdaki kararların milletimizin bilgisine ve takdirine sunulmasına karar verildi.

İŞTE SONUÇ BİLDİRGESİ

 1. ÖNDER kurulduğu günden bugüne altmış yıldır; hiçbir maddi menfaat gözetmeden, en sıkıntılı günlerde her türlü zorluğu göz önüne alarak samimiyetle çalışmalarına devam etmiştir. ÖNDER’in istikamet üzere yürümek niyetiyle çıktığı hayırlı yolda tek dayanağı tüm mensuplarının taşıdığı ve taşımayı vadettiği samimiyetleridir. Samimiyetimize binaen Rabbimizin bizlere lütfettiği merhametinin ve bereketinin devam etmesi temennisiyle ÖNDER, tüm gönüllüleriyle birlikte, istikamet üzere, inanç ve kararlılıkla yürümeye devam edecektir.

 

2. Dünyanın her bir köşesinde yaşayan tüm insanları Yüce İslam dininin hayat veren evrensel değerlerine davet etmenin sorumluluğu ve bilincinden hareketle; Başta ülkemiz olmak üzere, tüm insanlığa eğitim faaliyeti sunmak için başlattığımız çabaları artırarak sürdüreceğiz.

 

3. Milletimizin tek bir ferdi dahi din eğitimi almak istediği ve çocuğunu İmam Hatip Okullarına göndermeyi arzu ettiği sürece bizler İmam Hatip Okulları hizmetinin sunulmasının takipçisi olacağız.

 

4. Kamu kurumları, üniversiteler ve paydaş sivil toplum kuruluşlarıyla başlatılan ilişkilerin güçlendirilmesinin imam-hatip hizmetlerine katacağı ivmeyi önemsiyoruz. Bununla birlikte, milletimizin ilk günden beri, imam-hatip okullarını ve bu okulların öğrencilerini yerleştirdiği gönül dünyasının ortaya çıkardığı muazzam gücün, imam-hatip ruhunun yayılmasındaki kalıcı etkisini bir kere daha vurgulamak istiyoruz. Bu bağlamda, halkımızla el ele verip binaları, öğretmenleri, öğrencileri, yönetici ve velileriyle, okullarımızı sahiplenerek, İslam’ın doğru bir şekilde öğretildiği ve samimi bir şekilde yaşandığı ortamlar oluşturmanın mücadelesini sürdüreceğiz.

 

5. Sivil toplum kuruluşlarının, temel amaçlarından birinin, toplumsal hakları ve meşru beklentileri sahiplenmek olduğunun farkındayız. Bir sivil toplum kuruluşu olarak, öncelikle mensup ve mezunlarımızın, genel olarak da milletimizin haklı ve meşru beklentilerini dile getirmeyi önemsiyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da zayıf gördüğümüz, eleştiriye açık olduğunu değerlendirdiğimiz ve düzeltilmesinin millet yararına olduğuna inandığımız uygulamalara dair düşünce ve beklentilerimizi dile getirmeye devam edeceğiz.

 

6. İmam Hatip Okullarında; kendi medeniyet köklerinin yanı sıra, inanç ve değerleri konusunda herhangi bir mahcubiyet duymayan, düşünce, fikir ve inançlarını onurla ifade eden, kendinden

emin, kararlı ve donanımlı bir neslin yetişmesi için ihtiyaç duyulan çalışmaları yapmaya devam edeceğiz.

 

7. Öğrencilerimizin kendi yetenek ve kabiliyetlerini keşfedeceği, adil şartlarda öğrenim göreceği, değerlendirilip yönlendirileceği bir şekilde, eğitim sisteminin geliştirilmesinin, çocuklarımızın geleceğinin inşası bakımından hayati öneme sahip olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede; çocuklarımızın özgüvenini sarsacak ve geleceğe dair umutlarına engel olacak her türlü belirsizliğin ortadan kaldırılması ve uygulanacak eğitim modellerinin bir an önce kararlaştırılmasına dair güçlü beklentimizi ifade ediyoruz.

Mehmet Aslan / www.balikligol.com 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner5

banner3