banner2

Kudüs'te İntifada Başladı

13:20 Ürdün İhvan-ı Müslimin Hareketi'nin murakıbı Dr. Hemmam Said, beraberindeki Ürdünlülerle protesto gösterisi düzenliyor.

Heniyye: Kudüs'teki Öfke ve İzzetli Duruş Devam Etmeli

13:15 Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Kudüs'te başlayan öfke halinin devam etmesini, Batı Şeria'daki Filistin Yönetimi'nden direnişin üzerindeki elini çekmesini, direnişe engel olmamasını istedi.

Heniyye "Biz, Kudüs'teki bu izzetli duruşun devam etmesini isytiyoruz. Mescid-i Aksa'mız, Kudüs'ümüz, şehidlerimiz için "Öfkeli duruşun" devam etmesini istiyoruz" dedi.

Heniyye, az önce yaptığı basın açıklamasında "Bugün Kudüs'te meydana gelenler, daha önceden de bir çok kez söylediğimiz gibi Siyonistlerin çirkin planlarının neticesidir. Siyonistler, Kudüs'ü Filistin'den koparmak için Kudüs'ü Yahudileştirmeye, Mescid-i Aksa altındaki kazılara, yeni yerleşim merkezlerinin açmaya devam etmektedir. Kudüs'ün kimliğini değiştirmeyi hedefleyen bu planlar, ümitsiz bir girişimdir. Batılın hakka galip gelmesi mümkün değildir. Siyonistlerin tüm planları, başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Biz, meşru hak sahipleriyiz. Sahip olduğumuz herşeyle Kudüs'ü savunacağız. Biz, Kudüslülerin yanındayız. Sizin yanınızdayız. Sizi destekliyoruz. Size karşı olan sorumluluklarımızdan taviz vermeyeceğiz. Duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz. Kudüs, bizimdir. Allah, bizim yanımızdadır. İşgalcilerin Filistin'de ve Kudüs'te geleceği yoktur" dedi.

Heniyye, basın açıklamasında, Amerika'nın İsrail'in tarafını tutan duruşuna son vermesini istedi. Heniyye "Kudüs'te geçtiğimiz günlerde neler olduğunu yakından izledik. Amerika Yönetimi, yeni yerleşim merkezinden rahatsız olmuş. Ne oldu bunun sonunda? Yerleşim merkezleri durduruldu mu? Eğer Amerika Yönetimi bunda ciddiyse, her şeye rağmen İsrail'i tutan duruşuna son vermelidir. Amerika, Filistin halkının meşru haklarını tanımalıdır. Amerika, Gazze halkı üzerindeki ambargoya son vermelidir" dedi.

İsrail'le başlatılan müzakerelerin durdurulmasını isteyen Heniyye, İslam ve Arap ümmetinin işgale karşı ortak duruş sergilemesi çağrısında bulundu.

Bahr, Direniş'ten Yanıt Bekliyor

13:06 Filistin Meclis Başkan Yardımcısı Ahmed Bahr, İsrail'in Kudüs'teki saldırılarına karşı direniş hareketlerinden, İzzeddin el Kassam Tugayları'ndan yanıt vermesini istedi.

Arap Birliği'nden İsrail'le başlatılması kararı alınan barış görüşmelerini durdurmasını isteyen Bahr, İslam dünyasındaki alimlerin ve halkların da Mescid-i Aksa için harekete geçmelerini istedi.

Kudüslüler, Canlı Kalkan Oldular


13:04 Aksa televizyonuna konuşan İslami Hareket lideri sözcüsü Zahi Nacidat, Kudüslülerin sabah saatlerinde Mescid-i Aksa'ya giderek, muhtemel saldırıya karşı canlı kalkan oluşturduklarını söyledi.

Nacidat, Yahudiler'in bugün Mescid-i Aksa'ya girerek, Aksa'nın enkazı üzerine kurulacak Süleyman mabedi için ilk töreni yapmayı planladıkları belirtti.

13:00 İsrail askerleri, Vadi Coz'ın sokaklarında namaz kılan 500 kadar müslümanı kuşatma altına aldı. Çıkan çatışmada bazı Kudüslülerin yaralandıkları öğrenildi.

İzzeddin el Kassam, İsrail'e Karşılık Verecek

12:57 İzzeddin el Kassam Tugayları resmi sözcüsü Ebu Ubeyde, Filistin Yönetimi'nin Batı Şeria'daki direnişçileri tutuklamasından cesaret bulan İsrail'in bugün Mescid-i Aksa'daki saldırılara kalkıştığını belirterek, Fetih liderlerinden direniş karşıtı duruşlarına son vermeye çağırdı.

Ebu Ubeyde "Batı Şeria'daki direnişçiler ve mücahidler, Siyonistlere kaşrı verilecek yanıtı belirleyen kişiler olacak. Siyonist ırkçıların saldırıları karşısında halkımızın elleri kolları bağlı olduğu sanılmasın" dedi.

12:53 İzzeddin el Kassam Tugayları resmi sözcüsü Ebu Ubeyde: Kudüs'te bugün meydana gelen olayları, yakından takip ediyoruz. İşgalciye acı verecek ve Mescid-i Aksa'nın zaferine vesile olacak yanıtımızı görüşüyoruz. Kudüs'te inşa edilen Harab Sinagogu, işgalcinin harab oluşunun başlangıcıdır. Mescid-i Aksa'ya gelecek bir zarar, Siyonist devletinin sonunun habercisidir.

Kudüs ve Mescid-i Aksa'da bugün meydana gelenler, Siyonist işgalcilere karşı yeni bir intifadayı başlatacaktır. Kudüs bir kez daha tüm Filistin'i gasıpların elinden kurtaracak intifada ateşini tutuşturacaktır.

12:48 Kudüs'teki çatışmalardan çarpıcı gürünleri şimdi İsra Haber'de izleyebilirsiniz.

12:45 İsrail'in ümmete karşı nihai bir savaşa girdiğini söyleyen Hamas'ın resmi sözcüsü Sami Ebu Zuhri, tüm müslüman ve Arapları, barış yanlılarını sorumluluklarını üstlenmeye çağırdı.

12:40 İsrail hükümeti, Kudüs'te çıkan çatışmalardan ötürü Hamas Hareketi'nin sorumlu tuttu. İsrail ikinci kanalına bilgi veren hükümet kaynakları, Hamas'ın Kudüs'te dağıttırdığı bildirilerle, Kudüslüleri üçüncü intifadaya çağırdığını söyledi.

12:35 Kudüs'teki çatışmalarda yaralananların sayısı 50'ye ulaştı. Kudüslüler, Mescid-i Aksa'ya saldıran Yahudilere karşo canlı kalkan oluşturdular.

12:30 Kudüs'ün farklı bölgelerindeki çatışmalar devam ediyor. Kudüs'ün kuzeyinde başlayan çatışmalar, güneydeki Sur Bahir köyüne de uzandı.

12:20 İsrail askerleri, Mescid-i Aksa'ya giremedikleri için yollarda namaz kılan bazı Kudüslülere saldırdı. İsrail askerlerinin saldırdığı kişiler arasında Şeyh Raid Salah'ın yardımcısı Şeyh Kemal Hatib de var.

12:15 kUDÜS'teki çatışmaları, Kudüs Tv'den canlı olarak izleyebilirsiniz: wwww.kudustv.com

11:50 Hamas'ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk: Tüm Filistinliler Siyonist düşmana karşı başlatılan intifadaya katılmalıdır. Müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlandığını ilan ederek direniş yolunu benimsemenin dışında, Filistin'i kurtaracak başka bir yol yoktur. İntifada, Kudüs'ü kurtarmanın tek yoludur.

11:45 Kudüslü esnafın dün başlattığı greve bugün de devam ediliyor. Kudüslü esnaf, Mescidi-i Aksa'ya yapılan saldırıyı protesto etmek için saat 11:00 ile 13:00 arasında kepenk indiriyor.

11:40 İsrail askerleri, Babul Meclis'te direnen Kudüslü gençlere ateş açtı. Bir Kudüslü genç yaralandı. Babum Mescid'den sonra Mescid-i Aksa'nın bir diğer kapısı olan Babul Hadid'de de çatışmalar başladı. İsrail, bölgeye çok sayıda asker sevkediyor.

11:35 Filistin Meclis Başkan Yardımcısı Ahmed Bahr, Batı Şeria'daki gösterileri engelleyen Abbas yönetimine sert çıktı. Filistin Meclis meydanında konuşan Bahr "Aklınızı başınıza alın" dedi, Kudüs için düzenlenen gösterilerin engellenmesini, ihanet olarak niteledi.

11:30 Gazzeli öğrencilerin düzenlediği, Hamas liderlerinin de katıldığı Filistin Meclis meydanındaki protesto gösterisinin görüntüleri şimdi İsra Haber'de..

11:27 İsrail askerleri, Kudüslü gençleri yakalayabilmek için, yöresel elbiseler giyerek göstericiler arasında sızdığı, böylece çok sayıda Kudüslüyü tutukladığı öğrenildi. İsrail askerleri, daha önceden de basın kılığında göstericiler arasına sızmaktaydı.

11:25 Fetih lideri Hatim Abdulkadir, Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin Yönetimi'nin Batı Şeria'da gösteri düzenlemek isteyen Filistinlilere engel olduğunu söyledi.

11:20 Kudüs'te çatışmalar devam ediyor. Mescid-i Aksa'nın kapılarından Babul Mescid'de de çatışmaların çıktığı öğrenildi.

11:15 Hamas'ın resmi sözcüsü Fevzi Berhum, İslam ve Arap halkların meydanlara inmelerini, hedeflerine ulaşıncaya kadar etkinliklerini sürdürmelerini istedi. Berhum "Hedef, Siyonist elçilerin İslam ülkelerinden kovulmasıdır. Bu ülkelerin halkları, Siyonist elçilerin kovulması için, hükümetleri ve liderleri üzerinde baskı oluşturmalıdır" dedi.

11:10 Hamas'ın resmi sözcüsü Fevzi Berhum: Bir tane dahi Siyonist elçinin, İslam ve Arap ülkelerinin başkentlerinde hala tuulabilmesinin, Siyonistlerin bayraklarının başkentlerimizde dalgalandırılabilmesinin hiçbir gerekçesi kalmamıştır. İslam ülkelerinin liderleri, Kudüs'te işlenen suç değerinde karşılık vermelidir. Yapılabilecek en basit şey, Siyonist elçilerin İslam ve Arap ülkelerinden defedilmesidir. Her türlü kartlar kullanılarak, Siyonistler dünyada yalnızlaştırılmalıdır.

11:00 Hamas'ın resmi sözcüsü Fevzi Berhum: Filistin Yönetimi, işgalciye karşı Filistin halkını ve mukaddesatımızı savunabilmesi için direniş üzerinden elini çekmelidir. Bugün Kudüs'te meydana gelenler, halkımızın sert bir intifadayı başlatmasını gerektirmektedir.

10:49 kemal Hatip: İslam Ve arap dünyasının tepkisizliğini kınıyorum. Bu sessizlik olmasaydı, Harab Sinagogu'nu inşa edemezlerdi. Yazıklar olsun sizlere ki işgalciler Mescid-i Aksa'ya saldırıyor ama sizler susuyorsunuz. Mescid-i Aksa ve Kudüs, sizler için değerli olsaydı, yalnız bırakmazdınız.

10:45 Kemal Hatib: İşgalcinin bize saldırması, sadece Mescid-i Aksa'ya bağlılığımızı artıracaktır. Mukaddes topraklarımızın hiçbirisinden taviz vermeyeceğiz.

10:45 Kemal Hatib: Kudüs'te bugün meydana gelenler, şerefli bir duruştur, işgalciye, Yahudi örgütlere net bir mesajdır: Mescid-i Aksa'yla ilgili planlarını gerçekleştiremeyecekler.

10:43 Musa Ebu Merzuk: İsrail'in Kudüs'teki planlarına karşı, bir anlık öfkeyle değil uzun süreli bir mücadeleyle karşılık verilmelidir.

10:38 Şiddetli çatışmalardan sonra İsrail askerleri, Beyt Lahem'in güneyine girdi. Çatışmalarda bir İsrail askeri yaralandı.

10:34 Gazze'de binlerce öğrenci, Kudüs'teki saldırıları protesto etmek için Filistin Meclisi önünde toplandı.

10:28 Şafat'ta Kudüslü gençler, Şafat'taki kontrol noktasına taşlı saldırı düzenledi.

10:25 Kudüs'te başlayan çatışmalar, 1948 yılında işgal edilen Filistin topraklarına da uzandı.

10:20 Şeyh Kemal Hatib: Kudüslülerin ayaklanması, Yahudiler'in Mescid-i Aksa baskınını engelledi.

10:15: İkrime Sabri: Biz, harekete geçilmesi için Kudüs'te olanları anlattık. Fakat üzülerek söylemeliyim ki Arap ve İslam dünyasına derin bir sessizlik hakim. Onlar, önemsiz şeyler için öfkeleniyor. Halbu ki onların Mescid-i Aksa için öfkelenmeleri gerekirdi. Kudüslüler, elleri kolları bağlı kalmayacak. Halkımız, intifadasına başlarsa hiçkimseden onay vermesini beklemez.

10:10 Gazzeli üniversite öğrencileri, Kudüs'teki saldırıları protesto etmek için Gazze'de yürüyüş düzenliyor.

10:00 İsrail askerleri, atlı polis birlikleriyle Kudüslü gençlere saldırıyor.

Mescid-i Aksa'nın hemen yanıbaşında açılan Harab Sinagogu'na ve Mescid-i Aksa'da ibadetin engellenmesine tepki gösteren Kudüslü gençler yine meydanlara indi. Kudüs'teki çatışmadan çarpıcı görüntüler şimdi İsra haber'de...

İsrail polisi, Vadi Coz'da yoğunlaşan protesto gösterisini dağıtmak için göz yaşartıcı gaz bombası kullanıyor. Şafat, Iysaviye'de de çıkan çatışmalarda İsrail ordusu, helikopterlerle hava desteği alıyor. Çıkan çatışmada bazı Filistinlilerin yaralandıkları öğrenildi.

İsrail askerleri, Vadi Coz'daki çatışmalar sırasında, İslami Hareket lideri Şeyh Raid Salah'ın yardımcısı Kemal Hatib'e de saldırdı. Şimdiye kadar çıkan çatışmalarda 35 kişi yaralanırken 7 kişi de yaralandı.

İsrail, el Cezire televizyonu dahil tüm medya mensuplarını çatışma alınından çıkarıyor.

Sabah Namazı Kılan Müslümanlara Saldırı

İsrail polisi yüzlerce Müslüman'ın Mescid-i Aksa'da sabah namazı kılmasına izin vermedi. Sabahleyin namaz için Mescid-i Aksa'ya giden Filistinliler, namazlarını yollarda eda etti.

İsrail'in Babul Asbat'ta namaz kılan müslümanlara saldırması üzerine çatışmaların daha da şiddetlendiği öğrenildi. İsrail askerlerinin namaz kılan müslümanlara jop ve ses bombalarıyla saldırdığı, müslümanların da tekbirlerle karşılık verdiği öğrenildi.

Filistin'den Ümmete: Meydanlara İnin


Hamas, başta Filistin halkı olmak üzere tüm İslam dünyasına çağrıda bulunarak Salı gününü öfke günü olarak kabul etmelerini, protesto gösterileri, yürüyüşler düzenlemelerini istemişti.

Filistin Başkadısı Teysir et Temimi, dün akşam el Menar televizyonuna yaptığı açıklamada, bugün çok sayıda Yahudinin, Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemeyi planladıklarını söyledi.

Temimi "Salı günü Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyerek, Süleyman mabedi için ilk taşı koyacaklar. Fakat biz onlara fırsat vermeyeceğiz. Filistin halkı elindeki tüm imkanlarla Mescid-i Aksa'yı savunacaklatır. Ümmet, Filistin halkını desteklemelidir. İslam ümmeti, Salı günü caddelere çıkarak akidesine zarar veren İsrail'in tüm uygulamalarına karşı öfkesini sunmalıdır. Müslüman halklar caddelere çıkarak, Mescid-i Aksa'ya bağlılığını göstermelidir. Rejimler, Mescid-i Aksa'ya karşı duyarsız. Rejimleri anladık. Halklara ne oldu? Halklar neden duyarsız. Halklar harekete geçmelidir" dedi.

İsrahaber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3