banner2

 İnsan türünün her sınıfı için temel bir ihtiyaç olan maneviyat, çocuklar için de vazgeçilmez bir gereksinimdir.
Çocuğun bu temel altyapısı ve ihtiyacı elbette ailesi tarafından verilir,verilmelidir.Aksi takdirde bir yanı sürekli eksik kalacaktır,kendini yetersiz ve yetim hissedecektir. Zira,Rabbi’ni ve sahibini tanimiyan,malikini bulmayan birisi, dünyanın sahibi ve sultanı da olsa kaç para eder? bu itibarla,çocuklar aileden ve hamiyet-i milliyeden merhamet beklerler.
Bunlar da zaaf ve aczini , iktidarlık noktasında merhametkar ve kudretli bir Halıkı bilmekle ruhları inbisat eder, istidatları mesudane inkişaf edebilir. Şüphesiz geleceğin yetişkinleri olacak bu çocukların ince kalblerınde büyük maksadları olacak,küçük kafalarında geniş ve kapsamlı hayat ve yaşam haritaları bulunacaktır.
Bu potansiyel yüklü mahiyetlerini gerçekleştirmek için fen ilimleri ile birlikte islami ilimleri eşzamanlı olarak alması gerekmektedir.Çünkü fen bilimleri aklın nurunu ,din ilimleri de kalbin ziyasını artırır.Akıl ile kalbin birlikte faal olması çocuğun hamiyetini pervaz eder,kabiliyetini inkişaf etirir.
Dini ve manevi eğitimden yoksun kalanlarda kuşku ve kaygılar,modern eğitimdem mahrum kalanlarda ise taassup ve fanatizmin periferisinde olurlar. İnsanın gelişmesi ve kemalat yolculuğunun nihai noktasını gerçekleştirmesi için duygularına bir sınır ve hadd konulmamıştır .
Özdisiplin ve mana yoğunluğu olmazsa hep uç noktalarda dolaşır. Normal ve vasat olanı bulması imkansızlaşır. Kuvvet ve duyguları ya ifrat ya da tefrit mertebesinde olur.Örneğin nursuz bir akıl ya gabavet ve cahelette veya cerbeze ve muğalata mertebesindedir.
Hikmet aşaması olan vasatı yakalaması maneviyat ve ibadet ile mümkündür. Burada maneviyat ile dindarlığı birlikte ele aliyorum.Çünkü maneviyat ,mana ve hikmet devşirmek,anlamlı yaşamak dindarlığın yankı ve yansımasıdır.
Bizim kültür ve düşünce tarihimizde maneviyat (anlamlı hayat) dindarlığın ve imanın tereşşuhatı olarak bilinir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner3